Skip Navigation Links max עסקים פעולות ומידע רעיונות לעסקים – עצות וטיפים > עובדים מהבית? המצפון הוא הבוס הקשוח ביותר שתפגש

המצפון הוא הבוס הקשוח ביותר שתפגשו

 

מי לא חולם על תנומת צהריים באמצע יום עבודה, על זמן בלתי מוגבל לביצוע משימות ובין לבין לטפל בילד ולפטפט עם חבר? במציאות, צריך משמעת עצמית חזקה כדי לעמוד ביעדים ולייצר עוד עבודה וכסף.

כמה פעמים בקריירה שלכם יצא לכם להתקנא בחברים שעובדים מהבית, שמספרים לכם כי אינם יכולים לוותר על "השנ"צ" היומי שלהם, ואם זו חברה אז היא גם מספיקה לנקות את הבית, למשוח לק בציפורניה, לטפל בילד חולה ולהכין צהריים?
במציאות האוטופית הזו שלהם, בוחרים חברינו לשתף אותנו דווקא ביום בו הבוס החליט להתעמר בנו, הקולגות הרגיזו אותנו, ובדיוק התקשרו מהגן שנבוא לקחת את הילד החולה, וכל זאת מבלי שהספקנו אפילו להכניס משהו לפה מהבוקר.

הבוס כדמות חיובית 

המציאות של מי שבוחרים לעבוד מהבית אינה בהכרח זוהרת כל כך, עבודה מהבית דורשת מאיתנו להתמודד ולהיפגש יום יום מול הבוס הקשוח ביותר, חסר הפשרות, ביקורתי ואכזרי- והוא אנחנו. העבודה מהבית יכולה לתרום תרומה אדירה לאחד, ולהיות הרסנית לאחר, כאשר הצלחתה או כישלונה תלויים בפרמטרים מגוונים של מבנה חייו ואישיותו של העובד.

ישנם עובדים שההישגיות והתפוקה שלהם נובעים ממפגש יומי עם הקולגות לעבודה, ועם הממונה, שפעמים רבות מהווה עבורם דמות מכוונת, מעודדת ואף מדרבנת. לעומתם, ישנם עובדים שמבלי לצאת מהבית, מתוך חדרם הקטן והפרטי, עם בגדי הלילה ובדלי הסיגריות והקפה על השולחן מפיקים דברים מדהימים ומחוללים. הם אינם נזקקים לאחר שידחוק בהם לסיים את עבודתם, ומה שמניע אותם לעשייה היא ביקורת עצמית מדודה.

יש להבחין בין סוגי עובדים מהבית: עצמאיים המנהלים משרד מביתם, כשהם האחראיים הבלעדיים לנפח וכמות העבודה שייקחו על עצמם, לבין שכירים/פרילנסרים אשר התפוקה שלהם נקבעת על ידי מנהל חיצוני ורק הביצוע שלה נעשה בביתם, ובעלים של עסק קטן המתנהל ומנהל עובדים מהבית.

לעצמאי שאחראי על כמות העבודה המתבצעת מהבית קל יותר לנהל את עצמו, זאת בהתאם לאופי העבודה והזמנים בהם יש יותר/פחות ביקוש. (לדוגמא עורך דין בתקופת פגרת בתי המשפט, ב.ס). לעומת זאת עובדים שרק מבצעים את העבודה מהבית, חייבים תכנון ממוקד יותר של שעות עבודתם.

"העבודה מהבית מושמצת לחינם"

בשנתיים האחרונות אנו עדים למגמה של חזרה לעבודה במשרד, המנהלים הבכירים שואפים להחזיר את השליטה על העובדים לידיהם, והדבר בולט במיוחד בענף ההייטק, בו יש חשש מתמיד כי העובד עסוק בזמן העבודה גם בקידום המיזם האישי שלו.  העבודה מהבית מושמצת לחינם, כשאדם מכריז כי הוא עובד מהבית יש רושם מוטעה שהוא לא באמת עובד, וזה לא מדויק כי ישנם יתרונות רבים בעבודה מהבית.

למרות שנראה כי בבית ישנם מסיחים רבים, היעילות גבוהה יותר, העובד חוסך את הנסיעה היומית לעבודה, שיכולה להגיע לחיסכון של שעתיים ביום, אין את הקולגה שנכנס למשרד ומתחיל לפטפט ולא 'נתקעים' ליד מכונת הקפה, גם המנהלים עורכים פחות ישיבות ומבזבזים את הזמן. ישנו מקסום של שעות העבודה הפרודוקטיביות, כל אחד לפי סגנונו והרגליו. מי שאוהב לקום בבוקר וישר להתחיל בעבודה בעצם מנצל את השעות היעילות ביותר שלו ביום, מבלי לבזבז את הזמן בנסיעה למקום העבודה.

לא כל אמא חולמת לעבוד מהבית

חייבים לשבור מיתוס- לא כל אמא חולמת לעבוד מהבית! נכון שלרוב מעדיפות אמהות עובדות את הגמישות שמאפשרת העבודה מהבית, ביכולת לשלב את הטיפול במשפחה, אך עבור אמהות רבות מדובר בסידור חונק למדי. לעיתים קרובות מעדיפות האמהות להימלט מחיי השגרה לתוך "אי קטן של שפיות", שהוא המשרד, וליצור הפרדה בין הבית לקריירה.

יותר גמישות, פחות ביקורת עצמית

הנה מספר טיפים מניסיונו המקצועי של רן גביש, שיעזרו לכם לבצע את העבודה מהבית בצורה היעילה והמשתלמת ביותר:

  • אם אתם מנהלים עסק קטן מהבית, אל תעברו לתקשורת עם העובדים רק באמצעות המיילים. המסר משתבש פעמים רבות ומומלץ לערוך שיחת טלפון או מפגשים אישיים.
  • מתגו את העסק - בעבודה מהבית מפספסים את הנראות ואת הלקוחות המזדמנים, לכן כדאי להשקיע באתר אינטרנט שיעצים את הרושם על העסק.
  • הקדישו פינה בבית לעבודה בלבד, ולא להתפזר לעבוד בכל פינה בבית.
  • חשבו את השעות ביום בהן אתם הכי פרודוקטיביים ולרכז את העבודה לשעות אלה.
  • למי שלא חש בנוח להיפגש עם לקוחות פוטנציאליים בתוך ביתו, ניתן לשכור משרד ליום בשבוע לצורך המפגשים, ובשאר הימים להמשיך לעבוד מהבית.
  • למנהלים שיש להם עובדים רבים מהבית מומלץ לעבור משיח של שליטה בעובדים- כלומר פחות לשאול את העובד איפה הוא ובאיזה אופן הוא מבצע את העבודה אלא לעבור לשיח על תפוקה סופית והתוצאות.
  • תהיו גמישים עם עצמכם ותוותרו על הנוקשות ונקיפות המצפון- יש לזכור כי גם כשעובדים במשרד לא כל המשימות מתבצעות באותו היום, אך כאשר עובדים מהבית נוהג העובד להאשים בכך את עצם העבודה מהבית ואת המסיחים שבו. בכדי למנוע ביקורת עצמית, מומלץ לתכנן משימות שבועיות וחודשיות, ולאו דווקא יומיות.
  • בנו את היום בצורה כזו שיהיו הפסקות קבועות, אל תעבדו זמן רב מדי ללא הפסקה.