Skip Navigation Links max עסקים מידע וטפסים רעיונות לעסקים – עצות וטיפים > חמישה כללי זהב לשיפור תזרים המזומנים בעסק

חמישה כללי זהב לשיפור תזרים המזומנים בעסק

 

אחת המטרות העיקריות של כל עסק היא לשפר את תזרים המזומנים על מנת ליצור רווחיות וזכות קיום ארוכת טווח. כאשר מדובר בעסקים קטנים ובינוניים, הדבר חשוב כפליים ומצריך ניהול מוקפד בכל החזיתות. איך עושים זאת?

ניהול עסק הוא עניין לא פשוט ומאתגר החל משלב ההקמה ועד לרמת הניהול הפיננסי, השיווקי והיצירתי. לא משנה מהו השירות או המוצר ש מציע בית העסק, כדי לתרגם אותו לתוצר רווחי, יש להשקיע לא מעט בפן הניהולי, הביורוקרטי, העסקי והשיווקי, וכמובן בכל הקשור לצוות העובדים. אחת המטרות העיקריות של כל עסק היא לשפר את תזרים המזומנים על מנת ליצור רווחיות וזכות קיום ארוכת טווח. כאשר מדובר בעסקים קטנים ובינוניים, הדבר חשוב כפליים ומצריך ניהול מוקפד בכל החזיתות. איך עושים זאת? בסדר ובדיוק רב. כולם יודעים שידע הוא כוח ולכן איסוף המידע הרלוונטי לעסק, ניהולו וביצוע ניתוח נכון והסקת מסקנות, הם פעולות חובה שכל עסק השואף לרווחיות חייב לבצע כדי לעמוד ביעדים. כך תוכלו גם אתם לשפר את תזרים המזומנים בעסק ולתכנן נכונה את ריכוז ההוצאות וההכנסות כדי לשקף תמונה מציאותית ולהגדיל רווחים.

ניהול נכון

לא משנה אם עושים זאת באמצעות תוכנות יעודיות, טבלאות אקסל או עיפרון ונייר, בכל שלב ושלב חובה לנהל את תזרים המזומנים כדי להיערך נכונה, לצפות כמה צעדים קדימה ולמנוע הפתעות או חוסר וודאות. כאשר מנהלים רישום של תזרים מזומנים, יש לשער ולצפות את ההוצאות הצפויות לעסק בעתיד הקרוב והרחוק כגון חומרי גלם, רואי חשבון, שכירות, ספקים, ארנונה דלק חשמל, משכורת ואפילו פנסיה. לצד עמודת ההוצאות יש למקם עמודה נוספת המוקדשת להכנסות וכוללת מידע פיננסי כגון כמה כסף אמור להכנס בכל חודש ומתי. לאחר שבונים טבלת הכנסות והוצאות עכשוויות ועתידיות תוך התחשבות בעונתיות ובקביעת יעדים חדשים, קל יותר להעריך את היקף ההכנסות ולתכנן את הצעדים העסקיים והאסטרטגיה הנכונה בהתאם למידע זה. כך לא נצטרף לעמוד במצב של כיבוי שרפות ונהייה תמיד בשליטה על העסק, הוצאותיו והכנסותיו.

התאמה בין השימוש לבין תקופת המימון

כבעלי עסק, לא פעם אנחנו מעדיפים לדחות הוצאות כגון תשלומי חשמל, ארנונה וכו' ולחכות להכנסה קרובה לפני שמוציאים כספים. עם זאת, מבחינה פרקטית רצוי לשלם את החשבונות השונים ישר כשהם מגיעים, מבלי לדחות או ליצור חובות, ריביות וקנסות לטווח הארוך. כמו כן, מומלץ שלא לפצל תשלומים על רכישת ציוד או שירות עבור העסק, מעבר לתקופת השימוש. לדוגמא, אם רוכשים רכב עבור העסק, יש להמנע מלקחת הלוואה לשמונה שנים. באופן כללי, כדי לקיים יחס נכון בין ההוצאות להכנסות, השאיפה היא לקבל את הכספים מהלקוחות כמה שיותר מוקדם, וכך מועדי הזיכוי יהיו לפני מועדי החיוב. בדרך זו ניתן לחסוך בריביות ובעמלות ולמנוע מצב שבו הבנק יחזיר צ'קים או גרוע מכך, יחסום את החשבון. חברת max מציעה מסלולי ניכיון בהתאמה אישית המאפשרים הקדמת הזיכוי לבית העסק ופריסת תשלומים נוחה ללקוח, מגוון מסלולי זיכוי בהתאמה אישית, ריבית אטרקטיבית , דפי פירוט וקבלת מידע עסקי ישירות לנייד.

הסתמכות על נתוני אמת

כדי לדעת כמה העסק יכול להכניס ולהוציא ולנהל בצורה אפקטיבית את תזרים המזומנים, יש לבחון ולנתח אותו ברמה השנתית ולא ברמת החודש. עסק מושפע מעונתיות, אסטרטגיות חדשות ושינויי כוחות בשוק, וכדי לקבל תמונת מצב נכונה, לקחת בחשבון נתוני עבר, הווה ותחזיות לעתיד. כדי ליצור ממוצע שמשקף בצורה טובה את המציאות העסקית, יש לקחת בחשבון את היקף ההכנסות כעת ובאותה תקופה בשנים קודמות, לנסות לצפות מה הולך להיות בשנה הקרובה מבחינת יעדים חדשים, עונתיות, האטה, שגשוג ומתחרים חדשים בשוק. את נתוני הרווחיות שהתקבלו לאחר שקלול כל הגורמים, יש לחלק ל-12 חודשי השנה, והסכום המתקבל מהווה את ההכנסה החודשית הממוצעת.

פיצול חשבונות

כלל הזהב בניהול נכון של עסק- ובייחוד כאשר מדובר בעסקים קטנים, הוא לנהל חשבון נפרד לעסק ולחשבון הביתי- המשפחתי הרגיל. חשבון של בית העסק יכול להיות גם חשבון עסקי וגם חשבון פרטי, אך חובה לנהל אותו כאילו מדובר בעובדים שכירים ולהעביר לעצמנו משכורת פעם בחודש. רק כאשר ההפרדה מוחלטת, היא משקפת את מצבו האמיתי והמעודכן של העסק, וכך ניתן לקבל תמונת מצב טובה ונכונה ולתכנן צעדים ברמה השנתית.

עדכון החשבון בזמן אמת

כדי שהמידע הנוגע לעסק יהיה מהימן וישקף את המצב הקיים, כל מזומן הקשור לבית העסק- חייב להכנס לחשבון. גם אם הסכום שנכנס זהה לסכום שיוצא בזמן הקרוב, יש להכניסו לחשבון העסק ולהוציא חשבונית או קבלה. בנוסף למעקב אחר תזרים המזומנים, הבנק שבו מתנהל החשבון הוא למעשה שותף בתהליך ניהול העסק ולכן חשוב להראות לו על ידי מחזורים והכנסות שמדובר בעסק יציב. כך, במידה שבעל העסק יצטרך הלוואה או הגדלת מסגרת, הבנק יוכל לבסס החלטתו על נתונים אלו המוכיחים יציבות ורווחיות.