סגור לידיעתך: אנחנו משתמשים בעוגיות באתר זה לפרטים נוספים
Skip Navigation Links דף הבית מגזין max כך תעברו את החופש הגדול בשלום

מדריך: כך תעברו את החופש הגדול בשלום

כולנו מחכים לחופש הגדול כל השנה, רגע לפני שהוא מגיע קבלו 6 טיפים שיעזרו לכם ליהנות מהחופש ולשמור על תקציב מאוזן

החופש הגדול הוא הזדמנות נהדרת לפעילויות משפחתיות, המהוות פסק זמן מהמרוץ המתיש של משימות היום יום: לימודים, עבודה, סידורים ועוד. ובאמת, כל אחד מבני המשפחה מדמיין את החופש שלו באופן שונה. יש להניח כי בעוד הילדים מדמיינים שלל אטרקציות, אנחנו המבוגרים רוצים רק קצת לנוח...

זאת הסיבה, שחשוב כל כך, לייצר שיחה משפחתית של תיאום ציפיות, עוד לפני תחילת החופש. בשיחה זו יעלה כל אחד מבני המשפחה את העדפותיו וכולם ביחד ינסו למצוא את הפתרון שיהיה מיטבי עבור כולם. עם זאת, ידוע שהחופש הגדול הוא בעל פוטנציאל להיות "בור בלי תחתית"... תמיד נרצה עוד. לכן, עלינו לקחת את העדפות בני המשפחה ולשקלל אותם ביחד עם האפשרויות הכלכליות שעומדות לרשותנו.

עלינו להתייחס לחופש הגדול בדיוק כמו אל כל הוצאה משמעותית שאנו עושים לביתנו. הרי אנחנו בודקים ומשווים לפני שאנחנו מזמינים חופשה או קונים מכשיר חשמלי יקר. כך צריך להתנהל גם לקראת החופש הגדול. החשש הוא שבלי שנרגיש נבזבז כסף רב.

אז הנה 6 טיפים שיוכלו לסייע לחופש מהנה תוך שמירה על תקציב מאוזן:

הגדרת מסגרת תקציב - נגדיר את התקציב המשפחתי וננסה שכל בני המשפחה ימצאו הנאה לפחות בחלק מהפעולות. ברור שלא כולם יהיו מרוצים, אבל יש כאן הזדמנות ללמד את הילדים שלנו מיומנויות חשובות של התחשבות באחר, של בחירה מתוך מגוון אפשרויות ולמידה של תיעדוף פעילויות במסגרת התקציב האפשרית. מיומנויות אלה ישרתו את הילדים שלנו בהווה וכמובן גם בעתיד, בהיותם בוגרים.

בהגדרת מסגרת התקציב יש לקחת בחשבון הוצאות שוטפות והוצאות חריגות. אם החלטתם לצאת השנה לחופשה משפחתית בארץ או בחו"ל ולא ייעדתם תקציב לחופשה, קיימת אופציה להלוואה חוץ בנקאית.

מדובר בהלוואה שאינה תופסת את המסגרת בבנק. למשל אם יש לכם מסגרת אשראי בחשבון הבנק של 30 אלף אפשר לשמור אותה להוצאות שוטפות ואילו את הלוואה חוץ בנקאית אפשר לייעד למטרה אחרת כגון חופשה משפחתית. הלוואה זו ניתנת בתהליך קל ומהיר, ללא צורך בביטחונות וערבים. לאחר שההלוואה מאושרת היא נכנסת לחשבון הבנק תוך 3 ימי עסקים. בנוסף, קיימת גמישות בהחזרת ההלוואה. הקיץ ידוע כתקופה לחוצה מבחינת הוצאות לכן כדאי לדעת שניתן להתחיל להחזיר את ההלוואה בין חודשיים לעד שנה מיום לקיחתה.

לאפשר לילדים לבחור – נוכל להגדיר שהולכים לסרט, הצגה או אטרקציה אחרת ונאפשר לילדים להחליט לאיזה פעילות ללכת. כך ירגישו הילדים שהם משפיעים ושותפים מלאים ללו"ז המתגבש.

ילדים בקולנועלהיות מרוצים בחלקנו – הגיוני שהילדים שלנו יקנאו לעיתים במשפחות אחרות, בהן מתוכננות אטרקציות "שוות" יותר לעומת התכנון שלנו לחופש. עם זאת, אנחנו, ההורים, צריכים לשדר שאנחנו מרוצים בחלקנו. נלמד את הילדים שלנו לפרגן ולשמוח במה שיש ולא להתרכז במה שאין. כמו כן, חשוב שנעביר את המסר – מה שחשוב זה שאנחנו ביחד. הרי זוהי תמצית החופשה – להיות וליהנות בחברת האנשים היקרים לנו מכל.


מינון – לא מעט הורים מתכננים רצף של בילויים בזמן קצר. יש בכך קושי, בעיקר עבור ילדים צעירים. מומלץ לתכנן את ימי החופש כך שיכללו גם ימים ביתיים ורגועים. צפייה בסרט בטלוויזיה, משחק מחשב משותף, בניית אוהל בסלון ופעילויות רגועות יותר יסייעו למתן את ההצפה שחשים לעיתים הילדים כאשר יש בילויים וגירויים רבים מדי יום.


אפשר לבלות גם בחינם – באמצעות שיטוט באינטרנט, אפשר למצוא לא מעט פעילויות מסובסדות ברשויות המקומיות. אפשר ליהנות מאד גם מבילוי בגן שעשועים שפחות מוכר לנו, במשחקי כדור בפארק או כל פעילות בשטח פתוח שאינה דורשת תשלום.

משפחה בקמפינג


ניקח אוכל מהבית – יש לנו הזדמנות נהדרת ללמד את הילדים התנהלות כלכלית נבונה. נציג להם את פערי המחיר בין המזון שאנו קונים בסופר לבין העלות שנשלם על אותו מוצר בקולנוע או בבריכה למשל. נקבע איתם מראש מה נביא ומה נקנה. כך נמנע היווצרותם של ריבים מיותרים העלולים להעכיר את אווירת הבילוי.


היערכות משפחתית לקראת החופש, תבטיח חופשה משפחתית מהנה ומתאימה ליכולות הכלכליות. חופשה כזאת, בה לא חרגנו מהיכולות הכלכליות שלנו, תאפשר לנו להתחיל ולתכנן כבר את החופש הבא...


הכתבה נערכה בשיתוף לאה שטרן – מוסמכת מכון אדלר, מרצה ובעלית קליניקה פרטית להדרכת הורים

חשוב לדעת: *אי־עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. *המלווה: מקס איט פיננסים בע"מ (לשעבר: לאומי קארד בע"מ)

לקבלת הלוואה לחופשה