סגור לידיעתך: אנחנו משתמשים בעוגיות באתר זה לפרטים נוספים
Skip Navigation Links דף הבית מגזין max שיפוץ בית: 8 טיפים לפני שמתחילים | max

שיפוץ בית: 8 טיפים לפני שמתחילים

עונת השיפוצים בפתח וכדי להפחית את המתח קבלו טיפים לשיפוץ חכם: מהם החללים הכי מורכבים לשיפוץ? מה חשוב לשים לב בבחירת קבלן? וכיצד מגדירים תקציב ועומדים בו?

​האביב והקיץ הן עונות השיפוצים המועדפות על הישראלים כי לא יורד בהן גשם, שמקשה על השיפוץ, וגם יש יותר שעות אור לנצל. צריך לקחת בחשבון שבהתאם לביקושים שעולים בעונה החמה, הזמינות של קבלני השיפוצים נמוכה יותר וגם המחירים שהם גובים גבוהה יותר.


מנתונים שנמסרו על ידי אתר הדירה עולה כי בשנה החולפת כ-15 אחוז מכלל הציבור שיפצו את בתיהם. 60% מהשיפוצים נערכים בדירות בתוך בניין ו-40% מהשיפוצים מתבצעים בבתים צמודי קרקע. מעל חמישית מהציבור משפץ או ישפץ את ביתו בשנתיים הקרובות.


שיפוצים זה אחד הנושאים המדוברים והכאובים ביותר ולא סתם הופקו לאורך השנים אין ספור סרטים והצגות בנושא. למשל, ההצגה "אישה בעל בית" שהתחילה בטיפול בסתימה קטנה בשירותים שלמעשה היתה טריגר לבעלת הבית לערוך שיפוץ כללי בבית, החלטה שהובילה כמובן למריבות עם בן הזוג, חשבון נפש ועוד.

שיפוצניק על סולם


כדי לחסוך מתח מיותר וכאב ראש הכנו עבורכם 8 טיפים לתכנון שיפוץ דירה מוצלח:

1. סוף מעשה במחשבה תחילה - לפני שמתחילים לשפץ צריך להחליט מה בדיוק רוצים לשפץ בבית – האם מדובר בשיפוץ של חדר אחד, מספר חדרים או שיפוץ כללי של כל הבית. האם השיפוץ כולל תשתיות כגון אינסטלציה, חשמל, ריצוף וכ"ו. צריך לתכנן מראש את כל השיפוץ כדי להיות ערוכים אליו בצורה מיטבית.

2. הגדרת תקציב והצעות מחיר – אחרי שמחליטים בדיוק מה משפצים צריך לקבל הצעות מחירים מפורטות מקבלני שיפוצים. קבלן השיפוצים צריך להגיע אליכם לדירה ולבחון אותה היטב לפני שהוא נותן הצעת מחיר. הצעת מחיר טובה כוללת פירוט של כל העבודות הצפויות - פירוק ופינוי, עבודות אינסטלציה, חשמל, ריצוף, גבס וכ"ו, תוך תיאור העבודה עצמה, כמויות החומרים והמחירים. חשוב לבדוק האם המחירים כוללים מע"מ, פינוי פסולת, תמחור של בעלי מקצוע כגון – חשמלאי, רצף אינסטלטור וכ"ו.


חשוב לבדוק אילו עלויות נוספות צפויות ואינן כלולות בהצעת מחיר. לרוב, הוצאות השיפוץ בפועל גבוהות מן המתוכנן ולכן כדאי לשריין חריגה תקציבית של כ-15% מההערכה הראשונית על מנת להימנע מהפתעות.


בנוסף, מומלץ לקבל מספר הצעות מחיר והמלצות על קבלני השיפוצים כדי לבחון את טיב עבודתם, אמינותם, עמידה בזמנים ותקציב. רק לאחר שיש לכם את כל המידע אפשר להחליט על קבלן שיפוצים שיבצע אצלכם את העבודה. באתר הדירה פותח מחשבון שיפוצים שיוכל לתת אומדן מדויק של עלות השיפוץ.

מקדחה


3. מקורות עיקריים לשיפוץ: רוב המימון לשיפוץ מגיע מחסכונות, לעיתים עזרה מהמשפחה ומהלוואות. חברת max מציעה הלוואה מיידית לשיפוץ הבית של עד 60,000 ₪, עד 60 תשלומים, ללקוחות כל הבנקים. ההלוואה הינה בנוסף למסגרת העו"ש בבנק, ללא בטחונות וערבים ומועברת לחשבון הבנק תוך 3 ימי עסקים. אפשר להתחיל להחזיר את ההלוואה גם אחרי שמסתיים השיפוץ - מחודשיים ועד שנה מיום לקיחת ההלוואה.

4. איזה חללים הכי מורכב לשפץ בבית? מטבחים וחדרי רחצה נחשבים למורכבים ביותר לשיפוץ. במקרה של אמבטיות ושירותים – הדבר כרוך בהרמת ריצוף, טיפול בצנרת ועבודה של מספר בעלי מקצוע, בעוד שכשמשפצים מטבח הדבר דורש תכנון מקצועי המשלב יופי ופונקציונליות.

שיפוץ מטבח – היא ההוצאה הכבדה ביותר ונעה בין 20 אלף שקלים ועד ליותר מ-100 אלף ₪. אצל ישראלים המטבח הוא לב הבית אז משקיעים בו הרבה כסף ומחשבה. כשמשפצים מטבח חשוב ליצור מטבח שיהיה נוח לעבוד בו. אחד הקריטריונים הוא משולש זהב – מרחק נוח בין מקרר, כיור וכיריים שיאפשר עבודה נוחה.

שיפוץ חדר אמבטיה – עלות שיפוץ ממוצעת של חדר אמבטיה נע בין 10 אלף ל-25 אלף ₪. אם מבצעים שיפוץ כללי חשוב להשקיע באינסטלציה ולרצף את המרצפות והאריחים בצורה נכונה מבחינת איטום ורווח בין מרצפות. בנוסף, חשוב להתאים את ארונות האמבטיה והכלים הסניטריים בצורה נוחה ואסתטית.

שיפוצניק


5. לתכנן לבד או בעזרת מעצב פנים או אדריכל? יש לשקול בכל שיפוץ עבודה עם אדריכל או מעצב פנים, אמנם, מדובר בעלות כספית נוספת אך בתמונה הכוללת – מעצב טוב יכול לחסוך בעלויות ובזמנים וחשוב יותר, למנוע מריבות בין בני זוג. מעצב פנים יכול לסייע בתכנון השיפוץ, קביעת סגנון הדירה ורכישת אביזרים ורהיטים בהתאם לתקציב והסגנון שאתם אוהבים. עיצוב דירה מתחיל במספר אלפי שקלים בודדים ועשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים.

6. מה ההבדל בין מעצב פנים לאדריכל? לאדריכל יש סמכויות תכנון שאינן מוגבלות בעוד שמעצבי פנים רשאים לעצב חללי פנים בלבד. לצורך העניין, מעצב פנים יודע לתכנן שיפוצים מורכבים ולהעריך עלויות של שיפוץ. בכל מקרה, מומלץ לראות תיק עבודות, לקבל המלצות מלקוחות ולבדוק מה מקור ההסמכה של המעצב.


7. איך בוחרים קבלן מורשה? מומלץ לבדוק ברשם הקבלנים – באתר משרד הבינוי והשיכון, ולוודא שהקבלן אכן רשום בפנקס הקבלנים. בנוסף, אפשר לבקש מהקבלן עצמו אישורים ולחפש עליו המלצות ברשת, כמו בכל תחום אחר.

8. מה חשוב לכלול בחוזה עם בעלי מקצוע כגון קבלנים, אדריכל או כל בעל מקצוע בשיפוץ? בחוזה עם קבלן יש לכלול את תיאור הפרויקט – היקף העבודה, חומרי הגלם, מוצרים שעמם יעבוד, אחריות לעבודה, תשלומים ולוחות זמנים. כמו כן, חשוב לבדוק ששני הצדדים הבינו את ההסכם ואת משמעותו ומה קורה כשאחד מהצדדים לא עומד בהסכם. להלן דוגמה לחוזה עם קבלן

הכתבה נעשתה בשיתוף שירי גיל רן, מנהלת אתר הדירה ועידן גל, מנכ"ל האתר.


חשוב לדעת: *אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. *הפרסום איננו מהווה הצעה למתן אשראי. *ההלוואה כפופה לאישור max. *כפוף לתנאי ההצטרפות. *המלווה: מקס איט פיננסים בע"מ (לשעבר: לאומי קארד בע"מ)

להלוואה מיידית לשיפוץ הבית