סגור לידיעתך: אנחנו משתמשים בעוגיות באתר זה לפרטים נוספים
Skip Navigation Links דף הבית מגזין max מהפכת התשלום מגיעה לישראל | max

מהפכת התשלום מגיעה לישראל

יותר ויותר עסקים עוברים למסופים חכמים ומאפשרים ללקוחותיהם לשלם בצורה בטוחה ונוחה יותר. כל מה שצריך לדעת על מסופים תומכי כרטיס חכם בתקן EMV

ישראלים וכרטיסי אשראי הם סיפור אהבה: הנוחות, האלגנטיות ובעיקר הגמישות הפכו את כרטיסי הפלסטיק לפריט חובה בארנק של הצרכן הישראלי. גם אתם, בעלי העסקים, נהנים מהחיבור הזה, בשל הגדלת מחזורי המכירות ושפע של אפשרויות תשלום שאתם יכולים להציע ללקוחותיכם. הבשורה הטובה היא, שהחל מתחילת שנת 2017 תוכלו להציע ללקוחות שלכם חוויית תשלום מתקדמת ובטוחה יותר בכרטיס האשראי חכם.

ביטחון ללקוח ושקט לבעלי העסקים

אם ביקרתם בחו"ל בשנים האחרונות והשתמשתם בכרטיס האשראי לקניות, בוודאי הבחנתם בטכנולוגיית הסליקה החכמה בבתי העסק. כך זה עובד: בעת ביצוע עסקה, במקום שהלקוח ימסור את הכרטיס למוכר כדי ש"יגהץ" את הכרטיס, הלקוח הוא זה שמכניס בעצמו את הכרטיס למסוף חכם ומקליד את הקוד הסודי שלו להשלמת העסקה. בעלי עסקים ולקוחות שהתנסו בחוויה הזו מעידים כי התשלום בשיטה החדשה הוא מתקדם ובטוח יותר.

ולא מדובר רק בתחושה: בחזית כרטיס האשראי מותקן צ'יפ - שבב חכם המכונה EMV (ראשי תיבות של Europay Mastercard Visa), שמאפשר לבצע עסקה רק אם מקישים קוד סודי במסוף. טכנולוגיית ה-EMV מצמצמת סיכונים - זייפני כרטיסי אשראי מתקשים לשכפל את כרטיס האשראי עם השבב הזה (בניגוד לשכפול הפס המגנטי הוותיק), וגם אם כרטיס האשראי עצמו נגנב מהלקוח, הגנב לא יכול לקנות בו בבית העסק אם אינו יודע את הקוד הסודי.

במדינות בהן יישמו שיטה זו, מספר הונאות האשראי שנגרמות כתוצאה מגניבת כרטיסים צנח בצורה דרמטית. גם הלקוחות וגם אתם, בעלי העסקים, מרוויחים מהשיפור באמצעי האבטחה: נכון להיום, במקרה של ביצוע הונאה בכרטיס אשראי בבית העסק, עליכם להוכיח כי זיהיתם כנדרש את הלקוח והחתמתם את הלקוח על השובר. השיטה החדשה מצמצמת את הסיכוי לביצוע הונאה ומצמצמת את הסיכון לבית העסק, כי הקוד הסודי מייתר את הצורך באמצעי זיהוי.

שינויים בהרגלי התשלום

את המהלך יזם בנק ישראל בהתאם לנהוג בתחום בעולם. על פי הוראת בנק ישראל מסופים חדשים שנמכרים החל מ-2017 חייבים להיות מותאמים לתקן EMV החדש. ברור שהשינוי הזה לא יקרה ביום אחד. מערכות הסליקה המרכזיות נדרשו להיות ערוכות לו כבר מינואר 2017, וחברות כרטיסי האשראי דאגו לכך שמרבית כרטיסי האשראי שבידי הציבור יהיו עם צ'יפ.

השלב הבא הוא להתאים גם את מערכות הסליקה בבתי העסק לתקן החדש. כדי להפיק את מלוא התועלת מהמעבר לתהליך התשלום החכם, על בעלי העסקים להזמין את מסופי הסליקה המתאימים לתקן החדש ("קוראי EMV"), שיחליפו את המסופים הקיימים ברשותם היום. במסופים החדשים יש פתח מיוחד שאליו הלקוחות מכניסים את הכרטיס ולוח מקשים להקשת הקוד הסודי.

להתקדם למסופים חכמים

לאחרונה יצאו שני פיתוחים חדשים שמשדרגים את חוויית התשלום: הראשון הוא האפשרות לשחזר את הקוד הסודי בקלות ובמהירות באפליקציה או באתר האינטרנט של חברת האשראי. כך שאם הלקוח הכניס את כרטיס האשראי למסוף אך שכח את הקוד הסודי שלו, הוא רק צריך לשחזר אותו בטלפון הנייד ולקבל אותו מיידית, ללא צורך להתקשר לחברת האשראי ולהמתין לקבלת הקוד. טכנולוגיה נוספת שנכנסה לשוק ומתפתחת בקצב מואץ היא התשלום באמצעות הנייד (תשלום ב-TAP), שמקצרת מאוד את התורים בקופות.

אז כשאתם משדרגים את המסופים שלכם בעסק, ודאו מול היצרן שהמסופים החדשים שלכם הם אכן מסופים חכמים – כלומר תואמים מבחינת חומרה ותוכנה לתקן EMV החדש. ההמלצה שלנו - לבדוק שהמסופים תומכים גם בטכנולוגיית ה-Contactless (חפשו את הלוגו עם שלוש הקשתות), כדי שתוכלו להעניק ללקוחות שלכם גם את החוויה החדשנית של תשלום בנייד.

אין ספק שעסקים שימהרו להתקין את המסופים החכמים ייהנו גם מתו תקן של איכות וביטחון מוגברים וגם מתדמית של עסקים מתקדמים טכנולוגית. ייתכן שבהתחלה תידרשו להסביר ללקוחות כיצד לשלם בכרטיס במסוף החכם, אבל אל דאגה - הלקוח הישראלי אוהב חידושים ולומד במהירות איך להשתמש בטכנולוגיות חדשות. החלפת המסופים בעסק למסופים שתומכים בכרטיס חכם בתקן EMV, היא הזדמנות מצוינת עבורכם ועבור הלקוחות שלכם להתקדם בקצב שבו כל העולם מתקדם.

בעלי עסקים, רוצים לקבל הצעה משתלמת מmax? לחצו כאן

לכל הכתבות