סגור לידיעתך: אנחנו משתמשים בעוגיות באתר זה לפרטים נוספים
Skip Navigation Links דף הבית מגזין max המדריך לפתיחת שנת הלימודים: מלגות והלוואות לסטודנטים

המדריך לפתיחת שנת הלימודים: מלגות והלוואות לסטודנטים

מתחילים ללמוד וחוששים מהתשלומים? הכירו את תוכניות ההתנדבות, המלגות וההלוואות שיעזרו לכם

שנת הלימודים האקדמית עוד לא התחילה, ואתם כבר מוזמנים למבוא לכלכלה: שנת לימודים האוניברסיטאית תעלה לכם כ-12 אלף ₪ לשנה לתואר ראשון, כלומר באוניברסיטאות ובמכללות המתוקצבות. במכללות הפרטיות הסכום ימריא ל-30 אלף ויותר לשנת לימודים, וזה עוד אפילו לפני קניית מחברת (שלא לדבר על מחשב נייד). תוסיפו לכך את מחירי השכירות באזור, מחייה, תזונה, נסיעות - ותקבלו עסקה לא זולה בכלל, לעתים של יותר מ-100 אלף לשנה. יחד עם זאת, חשוב לדעת שיש דרכים רבות לקבל הקלות בתשלום ומלגות שונות. אז מהן האפשרויות שעומדות בפניכם?


1. הלוואה מהבנק


במשך שנים רבות היה נהוג לקחת הלוואה מהבנק - להשקיע בלימודים ובעתיד התעסוקתי שלכם, בדיוק כמו שאחרים משקיעים בעסקת נדל"ן או ברכב חדש. הבעיה היא שהלוואה של הבנק חוסמת את רוב המסגרת שלכם ומצמצמת מאוד את אפשרויות השימוש בחשבון, גם אם אתם מצליחים לעבוד תוך כדי הלימודים או שההורים עוזרים.


2. הלוואה חוץ בנקאית


דרך חכמה יותר, כשאתם לא יודעים איך וכמה בדיוק תעבדו ותרוויחו בשלוש השנים הקרובות, היא לקחת הלוואה חוץ בנקאית מחברת האשראי למשל. ההלוואה של max, לדוגמה, צמודת פריים, כלומר לריבית הנהוגה בבנקים, ואפשר לפרוס אותה ל-60 תשלומים - לשלם חלק גדול מהכסף אפילו אחרי סיום הלימודים, כשתתחילו בדרככם המקצועית. הלוואה דרך חברת אשראי פותחת למעשה מסגרת אשראי נוספת - לא מגבילה את חשבון הבנק ולא את הקרדיט הפנוי בכרטיס האשראי. הלוואה כזו ניתן לקחת ללא ערבויות או פיקדונות, במינימום טרחה, באמצעות נציג שירות או באמצעות אתר האינטרנט אונליין (ויש גם הטבת ריבית שווה!). אפשר לקחת את ההלוואה גם ללא כרטיס אשראי פעיל.


סטודנטית מחזיקה קלסר


3. תוכנית פרח


דרכים נוספות למימון הלימודים כוללים עזרה מההורים או המשפחה, עבודה, מלגות והתנדבות במסגרות חברתיות שונות. רוב הסטודנטים, בייחוד בתארים תובעניים, מתקשים לשלב עבודה משמעותית במהלך הלימודים, אך עבורם קיימות תוכניות חונכות והתנדבות שונות; בתוכנית פרח משלבים מלגה תמורת סיוע לתלמידים. סכום המלגה עומד על 5,200 ₪ לשנה ומתעדכן מעת לעת. ישנן רשויות מקומיות או עיריות שמעודדות את הסטודנטים להיות מעורבים בקהילה ומוסיפות סכום נוסף, בין אלף לאלפיים ש"ח לסכום המלגה.
4. פיקדון ליוצאי צבא ושירות לאומי ומלגות


בוגרי צבא - בשנת הלימודים הראשונה תוכלו להשתמש בזכותכם לפיקדון שיכסה בין שנה עד שלוש שנות לימודים אוניברסיטאיות. גם מסיימי שירות לאומי זכאים לפיקדון בהתאם לאורך השירות. בנוסף, ישנן קרנות שמוקירות תודה לחיילים לשעבר, ובמיוחד לוחמים ולוחמות. בדקו את זכאותכם בקרן אימפקט ובאתר של מפעל הפיס.מלגות מפעל הפיס ניתנות גם לסטודנטים ערבים, לבוגרי שירות לאומי ולסטודנטים נוספים, על פי קריטריונים שונים. זוהי אחת המלגות המשמעותיות, שניתנת אפילו לשלוש שנים ולכן כדאי לבדוק את התאמתכם.


חשוב לדעת שעידוד ההשכלה הגבוהה הוא נושא שקרוב ללבם של ארגונים רבים, ולכן היצע המלגות רב מכפי שאתם כנראה מדמיינים. חפשו מלגות באתר של מוסד הלימודים שלכם, בפרסומים של דקנאט הסטודנטים, התאחדויות הסטודנטים, ואף בחוג הספציפי שלכם. ארגונים שונים מסייעים במלגות מטעמים שונים, על מנת לקדם אוכלוסייה זו או אחרת, או לקדם תחום מחקר או ידע. חיפוש המלגה המתאימה לכם צריך לכלול את: המלגות המוצעות מטעם מקום הלימודים הנבחר, המלגות המוצעות לתושבי העיר שבה אתם גרים או לומדים, ולאחר מכן לפי מאפיינים כמו תחום לימודים או מאפיינים אישיותיים (שירות צבא, מצב כלכלי, השתייכות לאוכלוסייה מיוחדת וכו'), ואפילו, במקרים מסוימים, מלגות מטעם מקומות עבודה של ההורים. שווה לעבור באתרים המתמחים באיתור מלגות ברשת.


סטודנט בכיתה

5. עבודה שקשורה לתחום הלימודים


לעבוד תוך כדי הלימודים זה אתגר לא קטן, והמגמה כיום היא לנסות להשתלב בעבודות הקשורות לתחום הלימודים, לצבור ניסיון מעשי שיעזור לכם בהמשך הקריירה, ואולי אפילו יסדר מקום עבודה מייד בתום הלימודים. המבנה הזה מקובל מאוד במקצועות הפיתוח וההנדסה, כשמתחילים לעבוד במשרת סטודנט בשנים האחרונות של התואר. במקרים מסוימים, ניתן אף לקבל מימון מלא של שנת לימודים, בדרך כלל האחרונה, מטעם חברה שמוכנה להשקיע בבוגרים טריים תמורת התחייבות לעבודה בסיום התואר.


לסיכום, אפשרויות המימון לתואר ראשון הן מגוונות וכוללות הלוואות, עבודה בתחום הלימודים, תוכניות חונכות ומלגות. מה שחשוב הוא שתבחרו בדרך שתהיה לכם נוחה ותאפשר לכם ללמוד בצורה טובה וגם ליהנות מתקופת הלימודים.


חשוב לדעת: *אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. *הפרסום איננו מהווה הצעה למתן אשראי. *ההלוואה כפופה לאישור max. *כפוף לתנאי ההצטרפות. *המלווה: מקס איט פיננסים בע"מ (לשעבר: לאומי קארד בע"מ)

להלוואה ללימודים