סגור לידיעתך: אנחנו משתמשים בעוגיות באתר זה לפרטים נוספים
Skip Navigation Links דף הבית מגזין max 8 שאלות ותשובות שחשוב לדעת

הלוואה - 8 שאלות ותשובות שחשוב לדעת

שוקלים לקחת הלוואה לעיצוב הבית או לקניית רכב? לא בטוחים מה זה הלוואה חוץ בנקאית, ריבית, דירוג אשראי? קבלו את השאלות והתשובות השכיחות ביותר על הלוואות

​תחום ההלוואות בישראל הולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות – יותר ויותר אנשים מבקשים לקחת הלוואות, בין היתר לטובת שיפור אורח החיים, עיצוב הבית, רכישת רכב, הלוואה לחופשה, כיסוי התחייבויות ועוד. מטבע הדברים, יש היום יותר גופים שאינם בנקים שמציעים הלוואות לציבור הרחב – חברות כרטיסי האשראי, חברות ביטוח ואפילו הלוואות חברתיות.

אביעד גפרי, נציג במוקד הלוואות ב-max, מציג את 8 השאלות והתשובות השכיחות ביותר של מבקשי הלוואות ב-max:
1. אילו גופים בשוק מלווים כסף? אנשים רבים אינם מודעים לכך שלא רק הבנק יכול להלוות להם כסף, אלא גם גופים נוספים, כדוגמת חברות כרטיסי האשראי. כשלוקחים הלוואה מחברת כרטיסי אשראי לעיתים ניתן לנצל גם את מסגרת האשראי (הלא בנקאית) שעל גבי כרטיס האשראי וגם מסגרת אשראי נוספת, מחוץ לכרטיס האשראי, שמיועדת להלוואות. שתי המסגרות יחד יכולות להגיע לסכום של יותר מ-100 אלף ₪.
כיום יש יותר מודעות להיצע של הגופים המלווים ואנשים נוטים לבצע סקרי שוק לפני שהם לוקחים הלוואה ולהתמקח על תנאי ההלוואה.

2. מה מחיר הכסף או גובה הריבית? השאלה שהכי מעניינת את כולם היא מה גובה הריבית על ההלוואה. פה יש מושגים מבלבלים רבים. מה שחשוב לדעת הוא שהריבית על הלוואה מורכבת, בדרך כלל, מריבית פריים עליה מתווספת ריבית של הגוף המלווה. ריבית פריים היא ריבית שנקבעת על ידי הבנקים. אליה מתווספת הריבית של הגוף המלווה – ריבית משתנה שנקבעת בדרך כלל לפי דירוג האשראי של הלקוח. הריבית יכולה לנוע בין אחוזים בודדים ומעלה.

חלומות

3. מה זה דירוג אשראי של לקוח? ההתנהלות הכלכלית שלנו מגדירה את דירוג האשראי שלנו. למשל, אדם שלוקח הלוואה ומחזיר אותה בזמן, לא נכנס לחריגת יתר בחשבון הבנק שלו ומוגדר כבעל התנהגות כלכלית אחראית, מסודרת ואמינה. אדם זה יזכה בדירוג אשראי גבוה. על בסיס דירוג האשראי יוחלט האם לתת לו הלוואה ובאילו תנאים – ככל שהלקוח בעל דירוג אשראי טוב יותר, הוא יקבל תנאים טובים יותר קרי ריבית נמוכה יותר.

4. מהן הסיבות המובילות ללקיחת הלוואות? עיצוב הבית, קניית רכב, הלוואה לחופשה, הלוואה ללימודים, הלוואות לכיסוי התחייבויות אחרות ועוד.

5. מהם סוגי ההלוואות שיש? ההלוואה השכיחה ביותר היא הלוואה מיידית לכל מטרה הניתנת באמצעות רוב סוגי כרטיסי האשראי, עד 60,000 ₪, ועד 60 תשלומים, ללא העמדת ערבים. הלוואה נוספת היא הלוואה בה מחזירים רק את הריבית בשנה הראשונה - הלוואה חוץ בנקאית, ללא ערבים, בגובה של עד 50,000 ₪, המאפשרת לקיחת הלוואה היום והחזרת סכום ההלוואה (הקרן) אחרי שנה. במהלך אותה שנה יחויב הלקוח כל חודש בסכום ריבית הגישור בלבד.

ערסל

6. מתי מקבלים את ההלוואה? בהלוואות מגופים חוץ בנקאיים ההלוואה מוזרמת לחשבון הבנק של הלווה בדרך כלל תוך 3 ימי עסקים.

7. לכמה תשלומים פורסים את ההלוואה? ניתן לפרוס את החזר ההלוואה לעד 60 תשלומים.

8. מהם תנאי ההחזר של ההלוואה? החזר ההלוואה מתבסס, ברוב המקרים, על לוח סילוקין מסוג 'שפיצר' - תשלום הקרן עולה בהדרגה עם כל תשלום, בעוד התשלום על הריבית הולך ופוחת. כך התשלום החודשי נותר קבוע מדי חודש, פרט לשינויים בריבית הפריים.

חשוב לדעת: *אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. *הפרסום איננו מהווה הצעה למתן אשראי. *ההלוואה כפופה לאישור max. *כפוף לתנאי ההצטרפות. *אין לראות באמור ייעוץ או המלצה ללקיחת אשראי. *דחיית החזר ההלוואה בכפוף לריבית גישור. *המלווה: מקס איט פיננסים בע"מ (לשעבר: לאומי קארד בע"מ).

לקבלת הלוואה לכל מטרה