סגור לידיעתך: אנחנו משתמשים בעוגיות באתר זה לפרטים נוספים
Skip Navigation Links דף הבית מגזין max מה חובה לדעת על השימוש במסופים חכמים

ישראל עוברת לשימוש במסופים חכמים - מה חובה לדעת?

בארץ עוברים להשתמש במסופים בעלי שבב חכם בחנויות. כדאי שתשננו את הקוד הסודי של כרטיס האשראי

העשור החדש, שהחל לאחרונה, מביא איתו בשורה של ממש בתחום התשלום בכרטיסי אשראי בישראל, בשורה שכבר הגיעה למדינות רבות ברחבי העולם. ייתכן שכבר שמעתם עליה, אולי אפילו התייחסתם אליה בביטול מסוים, כאשר שמתם לב שבפועל דבר לא השתנה, אבל בקרוב מאוד תחושו בשינוי. מהו מסוף חכם, מהן ההשפעות שלו, ומה זה אומר לגביכם? אספנו עבורכם את כל המידע שתצטרכו לדעת על מהפכת התשלומים החכמים. 

1. אז קודם כל, מה זה בכלל מסוף חכם?

 

מי שביקר בחו"ל בשנים האחרונות כנראה כבר שם לב שבמדינות רבות תהליך התשלום בבתי עסק נראה אחרת לגמרי מאשר בישראל: במקום להגיש את כרטיס האשראי למוכר ולהביט עליו "מגהץ" אותו, באירופה ובארצות הברית הכרטיס נשאר בידיו של הלקוח, שמכניס אותו בעצמו למסוף תשלום ומקליד את הקוד הסודי שלו כדי לאשר את העסקה.


זה קורה בזכות המסוף החכם בעל תקן האבטחה EMV (ראשי תיבות של חברות האשראי הבינלאומיות Visa, Mastercard ו-Europay). במסגרת התקן, כרטיסי האשראי מיוצרים עם שבבים אלקטרונים חכמים שמאפשרים תשלום באמצעות קוד סודי וכן תשלום ללא מגע כלל (Contactless).

 

2. מה החלק שלכם בכל הסיפור הזה?

 

כדי להשתתף במהפכה, יש לכם רק משימה פשוטה אחת. מכירים את הקוד הסודי שאתם מקבלים עם כל כרטיס אשראי חדש? זה שאיתו מושכים כסף בכספומט, ופעמים רבות זורקים ושוכחים? אז אסור לשכוח יותר. בקרוב מאוד תצטרכו להשתמש בו יותר ויותר, ולמעשה בסופו של התהליך לא תוכלו לבצע תשלום (שאינו Contactless) בלעדיו.  

3. איך יודעים מה הקוד הסודי?

 

לקוחות max יכולים בקלות לשחזר את הקוד הסודי שלהם ולצפות בו באתר ובאפליקציה בכל זמן ומכל מקום בתהליך זריז שאורך פחות מדקה, כלומר, גם בתור לקופה. חשוב לזכור: את הקוד צריך להקליד בקופה, ולכן אין למסור אותו לאף אחד ובשום תנאי (גם אין צורך למסור אותו לקופאי).

 

4. איך נשלם ללא מגע?

 

אם יש על גבי הכרטיס שלכם סימן כזה (((( - הרווחתם! משמעות הסימן היא שהכרטיס שלכם תומך בטכנולוגיית Contactless, מה שאומר שתוכלו לשלם איתו על ידי הצמדתו למסוף החכם וגם בלי הצורך להקיש את הקוד הסודי. אם אין את הסימן, אתם מוזמנים לשדרג את כרטיס max שלכם בחינם ולעבור לתשלום ללא מגע.


תשלום ללא מגע מתאפשר בעסקאות עד 300 ₪ בבתי עסק עם מסופים חכמים. היתרון ברור: זמן התשלום יתקצר משמעותית, וכשלוקחים בחשבון ש-85% מהעסקאות במשק הן עד 300 ₪, אין ספק שעסקאות ללא מגע יהיו יעילות עבור המשלמים ובתי העסק. ניתן לשלם כל סכום גם עם הכנסת הכרטיס למסוף, ואז תצטרכו להקליד את הקוד הסודי שלכם.


לשדרוג הכרטיס שלכם ל-Contactless 

5. מתי אפשר לשלם בלי להקיש את הקוד הסודי?

 

בעסקאות ללא מגע עד לסכום של 300 ₪ אין צורך להקיש את הקוד הסודי. רק מצמידים את כרטיס האשראי למסוף ומשלמים.

 

6. איפה ומתי אפשר להתחיל לשלם בשיטה הזאת בבתי עסק?

 

ניתן לשלם במגוון בתי עסק ברחבי הארץ שכבר עברו לקבל תשלום במסופים חכמים עם הסימן ((((. בנק ישראל קבע כי עסקים גדולים חייבים לעבור לשיטת תשלום זו עד לתאריך 30 בנובמבר 2020 ומרבית בתי העסק האחרים – עד 31 ביולי 2021. 
 

7. איך זה ישפיע על הקניה בכרטיס אשראי באינטרנט?

 

בכל הקשור לעסקאות שמבוצעות מרחוק, לא תרגישו בהבדל. כמובן שלא תידרשו למסור את הקוד הסודי שלכם לנציגים טלפוניים או באתרי אינטרנט, אלא תמסרו את אותם פרטים כמו היום כדי לבצע תשלום בכרטיס אשראי (מספר כרטיס, תוקף, 3 הספרות בגב הכרטיס).


לצפייה בקוד הסודי של הכרטיס שלכם