סגור לידיעתך: אנחנו משתמשים בעוגיות באתר זה לפרטים נוספים
Skip Navigation Links דף הבית מגזין max מהפכת תקן EMV

מהפכת EMV: לפני שמשלמים באשראי חשוב לזכור את הקוד הסודי

ישראל עוברת לשימוש במסופים בעלי שבב חכם בחנויות. כדאי שתתחילו לשנן את הקוד הסודי של כרטיס האשראי

​העשור החדש, שהחל לאחרונה, מביא איתו בשורה של ממש בתחום התשלום בכרטיסי אשראי בישראל, בשורה שכבר הגיעה למדינות רבות ברחבי העולם. ייתכן שכבר שמעתם עליה, אולי אפילו התייחסתם אליה בביטול מסוים, כאשר שמתם לב שבפועל דבר לא השתנה, אבל בקרוב מאוד תחושו בשינוי ותוך כשנתיים הוא יושלם באופן סופי. "ישראל חייבת להדביק את הפער בעולם התשלומים ובנק ישראל יבטיח את המעבר לעולם התשלומים המתקדמים והמודרני", אמר בנובמבר האחרון נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, אבל למה בעצם הוא מתכוון? מהו תקן EMV, מהן ההשפעות שלו, מתי הוא יוטמע במשק הישראלי ומזה אומר לגביכם? אספנו עבורכם את כל המידע שתצטרכו לדעת על מהפכת הקוד הסודי.
1. אז קודם כל, מה זה בכלל תקן EMV?

מי שביקר בחו"ל בשנים האחרונות כנראה כבר שם לב שבמדינות רבות תהליך התשלום בבתי עסק נראה אחרת לגמרי מאשר בישראל: במקום להגיש את כרטיס האשראי למוכר ולהביט עליו "מגהץ" אותו, באירופה ובארצות הברית הכרטיס נשאר בידיו של הלקוח, שמכניס אותו בעצמו למסוף תשלום ומקליד את הקוד הסודי שלו כדי לאשר את העסקה.

זה קורה בזכות תקן האבטחה EMV (ראשי תיבות של חברות האשראי הבינלאומיות Visa, Mastercard ו-Europay). במסגרת התקן, כרטיסי האשראי מיוצרים עם שבבים אלקטרונים חכמים שמאפשרים תשלום באמצעות קוד סודי וכן תשלום ללא מגע כלל (Contactless, פירוט נוסף בהמשך).


2. מה החלק שלכם בכל הסיפור הזה?

כדי להשתתף במהפכה, יש לכם רק משימה פשוטה אחת. מכירים את הקוד הסודי שאתם מקבלים עם כל כרטיס אשראי חדש? זה שאיתו מושכים כסף בכספומט, ופעמים רבות זורקים ושוכחים? אז אסור לשכוח יותר. בקרוב מאוד תצטרכו להשתמש בו יותר ויותר, ולמעשה בסופו של התהליך לא תוכלו לבצע תשלום (של למעלה מ-200 ₪) בלעדיו. מזל שלקוחות max יכולים בקלות לקבוע את הקוד הסודי שלהם ולצפות בו באתר ובאפליקציה בכל זמן ומכל מקום בתהליך זריז שאורך פחות מדקה, כלומר, גם בתור לקופה. חשוב לזכור: את הקוד צריך להקליד בקופה, ולכן אין למסור אותו לאף אחד ובשום תנאי (גם אין צורך למסור אותו לקופאי). 
3. למה כל זה קורה?

התקן נכנס לשימוש באירופה כבר בשנת 2005, והחל מ-2015 נעשה נפוץ יותר ויותר גם בארצות הברית, ובכל המקומות בהם הוטמע הוא הוכח כמוצלח ואף כחיוני. מטרתו העיקרית היא שיפור רמת האבטחה בעת שימוש בכרטיסי אשראי, והנתונים מספרים שזה אכן עובד: על פי סטטיסטיקות שפרסמה חברת Visa למשל, בין 2015-2018 נרשמה בארה"ב ירידה עצומה של 76% בכמות הונאות האשראי מבין אלה שעברו לתקן החדש, וכן ירידה של 49% בהונאות האשראי עבור כלל הכרטיסים - כולל כאלה ללא שבב חכם. הצלחת התקן גרמה לאמריקאים לאמץ אותו בחום והיום כ-75% מבתי העסק בארה"ב כבר אימצו אותו. השבב החכם שעל כרטיסי האשראי משתמש בשיטת הצפנה מתקדמת ויעילה יותר מזו שפעלה בזמן תשלום עם כרטיסים המכילים פס מגנטי "מסורתי", וכמובן שעצם ההכרח להשתמש בקוד הסודי בזמן התשלום מקשה על אנשים להשתמש בכרטיס שלא שייך להם. סיכון נוסף שמופחת בזכות התקן הוא חיוב כפול מצד בית העסק (בטעות או בכוונה), מכיוון שהכרטיס נשאר בידיהם של הלקוחות. כמובן שלא רק הצרכנים ייהנו מהטכנולוגיה המתקדמת, אלא גם בעלי העסקים יפיקו ממנה תועלת, שכן היא תספק להם הגנה מפני עסקאות המבוצעות אצלם בכרטיסי אשראי מזויפים או גנובים. כלומר, ביצוע עסקה חכמה מבטיח לבית העסק את התשלום שמגיע לו עליה.


4. מתי ואיך נשלם "ללא מגע"?

 אם יש על גבי הכרטיס שלכם סימן של wifi - הרווחתם! משמעות הסימן היא  שהכרטיס שלכם תומך בטכנולוגיית Contactless, מה שאומר שתוכלו לשלם איתו על ידי החזקתו קרוב למסוף, אפילו מבלי להכניס אותו פנימה, כמובן בבתי עסק שתומכים בטכנולוגיה. במסגרת התקן החדש, עסקאות בסכום של עד 200 ₪ יבוצעו  בטכנולוגיה הזו (תשלום ב-TAP) וללא צורך בהקלדת קוד סודי (בסכומים גבוהים יותר תצטרכו להקליד  את הקוד). היתרון ברור: זמן התשלום יתקצר משמעותית, וכשלוקחים בחשבון ש-75% מהעסקאות במשק הן עד 200 ₪, אין ספק שעסקאות ללא מגע יהיו יעילות עבור המשלמים ובתי העסק.
5. האם עדיין נוכל לשלם עם הכרטיס באינטרנט? איך זה ישפיע?

בכל הקשור לעסקאות שמבוצעות מרחוק, לא תרגישו בהבדל. כמובן שלא תידרשו למסור את הקוד הסודי שלכם לנציגים טלפוניים או באתרי אינטרנט, אלא תמסרו את אותם פרטים כמו היום כדי לבצע תשלום בכרטיס אשראי (מספר כרטיס, תוקף, 3 הספרות בגב הכרטיס).

6. איך נדע אם יש לנו כרטיס שתומך בתקן EMV?

אם על הכרטיס שלכם יש שבב מוזהב, זהו כרטיס "חכם". אם אין, בפעם הבאה שתחדשו את הכרטיס הוא יוחלף  בכרטיס עם שבב. כמובן שגם אם כרגע אתם לא מחזיקים בכרטיסים תומכים, תוכלו להמשיך להשתמש בהם כרגיל, שכן המסופים החדשים תומכים גם בטכנולוגיה הישנה ומאפשרים לשלם עם הפס המגנטי כמו שאתם רגילים. 
7. מדברים על ה"מהפכה" כבר חודשים, מתי כל זה קורה בכלל?

חשוב לזכור שמהפכות לא מתרחשות (בדרך כלל) ביום אחד, ומדובר פה בתהליך שצפוי להסתיים  בעוד כשנתיים. כבר עכשיו בתי עסק רבים בארץ יכולים לאמץ את התקן - למעלה מ-70 אחוזים ממסופי התשלום במשק כבר מותאמים לתקן מבחינת החומרה וכ-20 אחוזים מותאמים גם מבחינת התוכנה – אבל מסיבות כאלה ואחרות (עלויות, חוסר באכיפה ועוד) הם לא ממהרים לעשות את זה. למרות זאת, בתקופה האחרונה הגביר בנק ישראל את מאמציו בנושא, בתקווה לדחוף את בתי העסק לעבור למערכות שתומכות בתקן החדש ובמטרה להרגיל את הצרכנים לשינויים.

הצפי הוא שעד סוף שנת 2020 רוב בתי העסק בישראל יעברו לטכנולוגיית EMV ולכן חשוב שתתחילו לזכור את הקוד הסודי של כרטיס האשראי שלכם כדי שתוכלו לשלם בקלות בבתי עסק.
לצפייה בקוד הסודי של הכרטיס שלכם