סגור לידיעתך: אנחנו משתמשים בעוגיות באתר זה לפרטים נוספים
Skip Navigation Links דף הבית מגזין max תשלום בנייד - הסלולר הופך לארנק | max מבית לאומי קארד

להתראות פלסטיק: התשלום בנייד כובש את השוק

תשלום בסמאטרפון בבתי עסק צפוי לספק בקרוב חוויית קנייה חדשה. כך תיראה המהפכה הצרכנית הבאה

אילו היה נכתב היום פרק חדש לסדרה "סקס והעיר הגדולה", הוא בוודאי היה כולל את הסצנה הבאה: קארי ברדשאו, כוכבת הסדרה וחובבת נעלי המעצבים מניו יורק, נעצרת מול חלון ראווה ובו זוג נעליים מושלם. היא נכנסת לחנות, מודדת אותן בהתרגשות וניגשת לשלם ברוב טקס בקופת החנות. המוכרת הצעירה מבקשת ממנה 'להצמיד ולשלם" (ובאנגלית "Tap and Go") וברדשאו הייתה שואלת אותה למה היא מתכוונת. המוכרת מגלגלת עיניה, מחייכת בלגלוג, ואומרת לקארי הנסערת: "אה, את מאלה שעדיין משלמים עם כרטיס אשראי? מצטערת, כבר שנים שאנחנו לא 'מגהצים' פה". בדרך החוצה קארי רוטנת: "מתי בכלל הפסקנו להשתמש בכרטיסי אשראי מפלסטיק?"

ובכן, התשובה לשאלתה של קארי היא – בערך מעכשיו. אם עדיין לא שמעתם על "ארנק דיגיטלי" (Digital Wallet) שם גנרי לאפליקציות שמאפשרות לבצע קניות ותשלומים בצורה נוחה ובטוחה בסמאטרפון, הגיע הזמן שתכירו את הטרנד הכי לוהט בעולם הפיננסי הצרכני.

בארה"ב, משתמשי אייפון בארה"ב כבר יכולים לשלם עבור הקפה שלהם ב"סטארבאקס" או עבור נסיעות ברכבת באמצעות שירות Apple-Pay, שזמין גם בבריטניה ובקנדה. על פי נתונים שפרסמה סוכנות הידיעות "רויטרס", עד כה בוצעו ב- Apple-Pay בארה"ב תשלומים בהיקף של 10.9 מיליארד דולר בכ-700 אלף נקודות מכירה. גם סמסונג השיקה בשנה האחרונה שירות דומה בשם Samsung Pay, שזמין בארה"ב, סין, אוסטרליה, ספרד, דרום קוריאה וסינגפור. מיותר לציין שבסין יש הכי הרבה משתמשים בשירות הזה, ועל פי סוכנות רויטרס, השחקניות המובילות (עליבאבא וטנסנט) אחראיות לחיובים בהיקף של מעל טריליון דולר שבוצעו השנה על ידי ארבע מאות מיליון משתמשים בשירות. ככל שיותר יצרניות סמארטפונים משלבות בהם טכנולוגיה המתאימה לתשלום כזה, כך גם הרשתות גדולות מתקינות את הטכנולוגיה המתאימה לביצוע העסקאות.

שישים שנות פלסטיק

"חנויות יוקרה לעולם לא נחמדות לאנשים, הן נחמדות לכרטיסי אשראי" אומר ריצ'רד גיר לג'וליה רוברט בסרט 'אישה יפה', כשהוא מאפשר לה להשתמש בכרטיס האשראי היוקרתי שלו. כולנו מכירים את טקס שליפת כרטיס האשראי, שמככב בעשרות פרסומות, סדרות וסרטים ומייצג את עולם הצרכנות המודרני. ואכן, כרטיס אשראי הוא הרבה יותר מאשר רק תחליף לכסף מזומן או לצ'קים: הבעלות על מלבן הפלסטיק שהשם שלנו מוטבע עליו מגלמת חופש אישי וצרכני, מעידה על סטטוס כלכלי (האם יש לנו כרטיס רגיל, עסקי, מוזהב או שחור) ובעיקר מקנה ביטחון שבכל מקום אליו נלך, בארץ או בחו"ל, יכבדו את בקשותינו.

כרטיסי האשראי הם בני לוויה וותיקים: הפלסטיקים הראשונים הוטבעו בשנות החמישים, והפכו בזמן קצר למאוד נפוצים. הצרכנים אהבו אותם כי הם חסכו את הצורך לסחוב בכיסים שטרות ומטבעות. מאחר שהכרטיס תמיד זמין, הוא עודד קניות ספונטניות והפך את השופינג לסוג של בילוי וחוויה תרבותית שמאפיינת את העידן הנוכחי.

כרטיסי האשראי התפתחו והשתכללו עם השנים: הם מותגו, הונפקו על ידי רשתות גדולות ועוצבו ביצירתיות, אבל על המבנה המלבני המוכר. בשנות השמונים נוספו לכרטיסי האשראי אמצעי בטיחות שונים, שהקשו על גניבת פרטי הלקוח ותרמו לפופולריות שלהם. אמצעים אלו הלכו והשתכללו וכיום הם כוללים בין השאר צ'יפ חכם שמחייב להקליד את הקוד הסודי בעת 'הגיהוץ', ומספר בן 3 ספרות בגב הכרטיס שמונע הונאות בעת השימוש בכרטיס בעסקאות טלפוניות ואינטרנטיות.

לשכוח את הארנק בבית

המהלך הנוכחי של הטמעת אמצעי התשלום במכשיר הנייד הוא טבעי והגיוני מאוד. המכשיר ממילא נמצא איתנו תמיד (עם יד על הלב: מה יותר הגיוני שנשכח בבית, את הארנק או את המכשיר הסלולרי?) והתרגלנו לראות בו עוזר אישי לכל דבר: מלבד שיחות טלפון, הודעות טקסט ומשלוח מיילים אנו מבצעים בעזרתו קניות באתרי מסחר, נרשמים לאפליקציית הכרויות, רוכשים כרטיסים לסרט, מחדשים את כרטיסיית האוטובוס או מזמינים מונית. אם כך מדוע לא להשתמש בו גם בעת התשלום בחנות ובעצם בכל מקום?

בארץ הושקה לאחרונה אפליקציית תשלום כזו, אפליקציית max Pay. ניסינו אותה, וכך זה עובד: הלקוחות פותחים את אפליקציית התשלום בנייד ומאשרים לבצע את התשלום. במקום 'לגהץ' את הכרטיס מצמידים את הנייד לקופה, והמכשיר הנייד משדר אליה את פרטי כרטיס האשראי באמצעות אנטנה המשדרת גלי רדיו לטווח קצר מאוד, והעסקה מבוצעת.

כדי להבטיח שפרטי כרטיס האשראי לא ייפלו לידיים הלא נכונות, הטכנולוגיה הזו משלבת מספר אמצעי אבטחה: ראשית, השידור אל הקופה (בטכנולוגיה ששמה 'תקשורת קצרת טווח', או NFC) נעשית בעוצמה חלשה שנקלטת רק על ידי אנטנה קרובה מאוד, שכן הלקוח עומד בצמוד לקופה. שנית, פרטי האשראי מאובטחים: אחד הפיתוחים החדשים בתחום מכונה הדמיית כרטיס מקור (או HCE), ומשמעותו שהפרטים הסודיים ביותר (למשל מספר כרטיס האשראי) בכלל לא מאוחסנים במכשיר הנייד אלא בענן מאובטח. הענן מתקשר עם המכשיר הנייד בצורה מאובטחת, במהירות, ומבצע את העסקה בלי לחשוף פרטים סודיים. כשכבת הגנה נוספת, התשלום הזה משתמש לעיתים במנגנון אבטחה ביומטרי, שקיים ברוב המכשירים ומבטיח שרק מי שטביעת האצבע שלו מזוהה במכשיר יוכל לבצע תשלום. בנוסף, במקרה של גניבת המכשיר, ניתן למחוק את פרטי האשראי מרחוק.

ככה משלמים היום

המעבר לתשלום בנייד הוא שינוי עמוק בחוויה הצרכנית. מי שקובע את קצב אימוץ שיטת התשלום החדשה הוא בסופו של דבר הצרכנים: אם הם יחשבו שזה קל, נוח ובטוח הם ישלפו ברגע הנכון את הנייד ולא את כרטיס הפלסטיק. זו הסיבה שלחברות האשראי יש חשיבות רבה בתהליך הזה. כי יש להן מערכת יחסים מיוחדת וארוכת שנים עם הלקוח, שמספקת שקט נפשי הן ללקוח והן לבעל העסק, גם בעת ביצוע העסקה בנייד.

אלפי קופות בישראל תומכות היום בתשלום בטכנולוגיית NFC ומספרן צפוי לגדול במהירות. רשתות כמו מקדונלד'ס, מגה ספורט, איקאה, קרביץ ואחרות כבר תומכות בטכנולוגיה הזו, וחברות כרטיסי האשראי נערכות לאמצעי התשלום החדש. חברת max השיקה בימים אלה, אפליקציית תשלום חדשה בנייד, max Pay, שמאפשרת לשלם באמצעות הנייד בחנויות שתומכות בשירות. אין ספק שבקרוב נראה יותר אנשים שישלחו את ידם קודם כל למכשיר הנייד ולא לארנק, בבואם לשלם בקופות.

לכל הכתבות